Bulunduğunuz sayfa :

Ana Sayfa >> Projelerimiz >> Trafikte Söz

Trafikte Söz

Sevgili Sürücüler, Ülkemizde önlenebilir ölüm sebepleri arasında en önemli yeri tutan konulardan biri trafik kazalarından ötürü meydana gelen ölümlerdir. On beş gelişme yolundaki ülkede, trafik kazaları en fazla ölüme sebebiyet veren nedenlerin başlarında yer almaktadır.

Bu ölümlerin oranı, araç sayısı çok daha fazla olan gelişmiş ülkelerde aynı sebeple ölümlerin yirmi katı dolayındadır.Karayolları Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan Trafik Kaza Raporu 2005 yılı verilerine göre ülkemizde araç sayısı 11.145.826, sürücü belgesi sayısı 16.604.724 tür.

Aynı yıl kaza sayısı 621.183, bu kazalar sonucunda 4.525 kişi yaşamını yitirmiş ve 154.094 kişi yaralanmıştır.Kazaların oluşunda sürücü, yaya ve yolcu olarak insan faktörü %99.71 gibi çok büyük bir kusur payı ile birinci derecede sorumludur. Bu sonuç durumun vahametini ortaya koymakta ve sorunun çözümü için nereye bakılması gerektiğine işaret etmektedir.

Demek ki, kazaların büyük çoğunluğu, öğrenim düzeyi ne olursa olsun, direksiyona oturan kişinin trafik kurallarına, başkalarının uyması gereken düzenlemeler olarak görmesinden ve kendisini bu rejimin dışında saymasından kaynaklanmaktadır.

BEYAZ NOKTA® GELİŞİM VAKFI, trafik sorununa bu tesbit yönünde yaklaşmak üzere "SÖZ" adlı bir kampanya başlatmıştır. "SÖZ", trafik kurallarına uymayı bir alışkanlık haline getirmiş olan "Kural Yandaşları"nın fark edilmelerini sağlamaya yönelik bir kampanyadır.

Proje İle İlgili Haberler

Aşağıdaki listeden, proje ile ilgili haberlere ulaşabilirsiniz.

Proje İnternet Adresi
İnternet Grupları