Geleceğin Türkiye'sine bir katkı

"Gözetimsiz Sınav" Sistemi

resim
30.10.2018

Değerli dostlarımız,

Hemen hepimizin geleceğe umutla bakmak ve ülkemizi dünya ülkeleri arasında hak ettiğini düşündüğümüz seviyede görmek özlemi içinde olduğunu düşündüğümüzde, bu özlemi gerçekleştirmek için karşı karşıya olduğumuz sorunlar kümesine çözümler üretmemiz gerektiğinde toplumun her kesiminin mutabık olacağını sanıyoruz.

Bu noktada unutulmaması gereken bilinen deyişle “Sorunsuz toplum yoktur, sorunlarını çözmesini bilmeyen/çözemeyen toplum vardır.” yaklaşımı göz önüne alındığında toplumun tüm katmanlarını kucaklayan ve onları çözümün bir parçası olmaya özendiren seçeneklerin ortaya konulabilmesi gerektiğidir.

Toplumsal sorunlara kısa sürede çözüm bulmanın olanaklı olmadığı, bugün başladığımız faaliyetlerin ve harcadığımız emeklerin ancak yarının sorunlarına çözüm olabileceği düşünüldüğünde güncelin içinden sıyrılıp ufka bakmak gerektiği açıktır.  Öyleyse Dünya ile boy ölçüşebilecek bir ülke ve bu ülkeyi omuzlarında taşıyacak bir gençlik yaratacaksak, yarının gençlerinin geçerli ve yeterli bilgi ve yetenekle donanmış olması gerekir. İşte tam da bu noktada bu yola çıkarken yarının genç neslini donatacak ilk niteliğin tabir yerinde ise temel taşının ne olması gerektiği üzerinde bir  toplumsal mutabakata varmamız gerektiği çok açıktır. Unutmayınız ki en kapsamlı sorunların ya da en uzun yolculukların tamamı bir ilk adımla başlar. Bu ilk adım doğru yönde ise ne kadar zaman alırsa alsın, doğru sonucun alınması mutlaktır.

Ülkeyi omuzlarında taşıyacak ve sorunlara çözüm üretecek, Dünya ülkeleri ile boy ölçüşebilecek gençlerin tüm bu konularda başarılı olabilmesinin temel taşının AHLÂK olduğunu düşünüyorsanız; bu yolda bir ilk adım olarak gençlere, kopya çekmek gibi etik dışı bir davranışta bulunmayacağına dair güven duyulduğunu hissettirerek ÖZ GÜVEN aşılamak üzere “Gözetimsiz Sınav” sistemi* ile tanıştırmak için desteğinizi istiyoruz. Bu eylemin üç taraflı (öğrenci, öğretmen, veli) bir yaklaşımla ve bu tarafların işbirliği ile hayata geçirilebileceği çok açıktır. Ancak başlangıcının geleceğimizin teminatı gençler tarafından yapılmasının çok farklı ve sonuç alıcı bir etkisi olacaktır.

O zaman çevrenizdeki tüm öğrenci, öğretmen ve velilere aynı zamanda toplumun tüm katmanlarına şu mesajı iletiniz:

Ortaöğretimden itibaren her öğrenci kendisinden böyle bir talepte bulunulmasa bile tüm sınav kâğıtlarının sonuna aşağıdaki ifadeyi yazarak altını imzalamalıdır.

BU KÂĞITTAKİ CEVAPLARIMIN HİÇ BİRİSİNİN, KOPYA YOLUYLA EDİNİLEN BİR BİLGİ İÇERMEDİĞİNİ ONURUMLA TEMİN EDERİM. (İMZA)

Bugüne değil yarına, güncele değil geleceğe bakıyorsanız bu mesajı iletişimde olduğunuz tüm kişi ve çevrimlere  (özellikle de öğrenci, veli ve öğretmenlere)  her türlü iletişim kanalı ile yayarak geleceğin Türkiye’sinin temeline bir taş da siz koyabilirsiniz.

(*) Gözetimsiz Sınav (Honor Code) sisteminin ne gibi olumlu katkıları olabileceği konusunda başlıca şu 3 noktaya işaret edilmelidir:

1. Kopya çekeceği peşin yargısı altında sürekli gözetim altında tutulan kişilerin özgüvenlerinin aşınması önlenir.

2. Kopya yoluyla anlamadan (ezbere) cevap verme alışkanlığı edinilmez.

3. Kişi, kendine güvenildiğini gördükçe başkalarına da güvenmeyi öğrenir; mesleğini güven üstüne kurarak icra eder.

Saygılarımızla

Beyaz Nokta Gelişim Vakfı

Sayfa başına dön!